سال 89 برای من سالی بسیار متفاوت بود . همانند دیگر سالها با فراز و نشیب فراوانی بود . اما مهمترین نکته ای که در این سال برای من حاصل شد . عرصه وبلاگ نویسی بود

تا سالها قبل فکر می کردم وبلاگ نویسی صرفا اتلاف وقت است اما بعدها متوجه اهمیت آن شدم لذا از خرداد ماه بصورت جدی تری وارد این عرصه شدم نمی خواهم ادعا کنم که خیلی مفید بودم . اما می توانم بگویم تلاش کردم مفید باشم .در اینجا از تمام دوستانی که بحث آموزشی را پی گیری می کنند پوزش می طلبم که مجبورم بقیه بحث را به سال آینده موکول کنم .اما از مهمترین دستاوردهای من درعرصه فضای مجازی را باید در آشنا شدن من با دوستان عزیزی بدانم که به حق باید اعتراف کنم که در تغییر نگرش من و راه زندگی من تاثیر مثبت و عالی داشتند . یادمان نرود که اگر از فضای مجازی در عصر جدید به خوبی استفاده کنیم می توانیم دوستان بسیار خوبی پیدا کنیم . که شاید در فضای واقعی مانند آنها را نداشته باشیم.البته این نکته را هم اضافه کنم که بنده این دوستان را تا الان در فضای فیزیکی ملاقات نکرده ام اما در فضای مجازی با آنها و نوشته های آنها آشنا شده ام . در زیر با ذکر سایتها نام افراد را برای سپاسگذاری هم ذکر خواهم کرد .

 

وبلاگ و سایت سازمانی

 

1-سایت انجمن متا : این سایت توسط آقایان کوکبی و شهباززاده و استاد بزرگوارم احسانی ایجاد شده . در این سایت تاکید بر تولید محتوی علمی و انجام کارهای گروهی است . دوستان تلاش می کنند که با سبکی متفاوت فرومی ایجاد کنند که تولید کننده علم باشد . هنوز در اول راه است اما تاکنون موفقیتهای فراوانی کسب کرده است . و از همه مهمتر روحیه انتقاد پذیری و تجربه عالی دوستان بسیار قابل تحسین است .جا دارد در اینجا صمیمانه از آنها تشکر کنم .از مهمترین کاربران این سایت خانم دلفان که در امور حسابداری و متفرقه می نویسند و خانم فیلسوفیا که در زمینه فلسفه مطالب جالبی دارن و آقای غیوری که متبحر در زمینه بازار های مالی و بورس و سیویلار که مهندس عمران هستند .البته بنده هم در این سایت در بخش کامپیوتر مطلب می نویسم .

 

2-وبلاگ بهساد : این وبلاگ از آن دسته وبلاگهای سازمانی است که توسط مجید آواژ اداره می شود . اگر چه این وبلاگ متعلق به یک شرکت است اما نوشته های گرانبها و از همه مهمتر اشتراک گذاری تجربیات عالی و ممتاز با دیگران از مهمترین امتیازات این وبلاگ است . شخصا هر وقت به اینترنت وصل می شوم حتما به این وبلاگ سر می زنم . تا از آخرین مطلب ممتاز آن بهره مند شوم .

 

3-وبلاگ رادمان : این وبلاگ توسط علی واحد اداره می شود . وبلاگی سازمانی متعلق به شرکت رادمان است . تجارب مدیریتی و نرم افزاری و از همه مهمتر مهندسی نرم افزار را شامل می شود .و بلاگی عالی که بنده مدیون مطالب بسیار خوب و آموزنده آن هستم . در این وبلاگ بیشتر با طعم مهندسی نرم افزار است . به قولی سرگذشت یک مهندس نرم افزار است . زیباترین و موثرترین مطلبی که من در این سایت مرا تحت تاثیر قرار داد  "پیر برنامه ساز ، برنامه نویس پیر " توصیه می کنم . اگر برنامه نویس هستید حتما این مطلب زیبا را بخوانید .

 

4-وبلاگ ایده گستران : وبلاگ سازمانی که توسط دو نفر اداره می شود . وبلاگی است که دارای محتوای جالبی است همراه با تجربیات مفید گردانندان آن .

 

وبلاگهای شخصی

 

1-وبلاگ وحید نصیری : فکر نمی کنم این وبلاگ نیازی به معرفی داشته باشد . وبلاگی پر محتوا و دارای مطالب آموزنده و بسیار عالی است . آقای نصیری نویسنده چند کتاب هستند و مطالب وبلاگ ایشان واقعا پرمحتوا است . جا دارد که صمیمانه از زحمات ایشون تشکر کنم . البته با کمال تاسف اخیرا فیلتر شده است

 

2-وبلاگ افشار محبی : وبلاگی تخصصی و دارای مطالب خوب و مفید . علاوه بر مطالب تخصصی گاهی از تجربیات کاری و دغدغه های برنامه نویسان نیز مطالب جالبی می نویسند . جا دارد که صمیمانه از زحمات ایشون تشکر کنم

 

3-وبلاگ امیر مهرانی : واقعا مطالب این وبلاگ در روحیه من تاثیر گذار بود بخصوص مطالبی که در مورد برند و پرسنال برندینگ می نویسند بسیار خواندنی هستند .وبلاگی بسیار پر محتوا از فردی با تجربه در زمینه منابع انسانی و به تعبیری دیگر باید اعتراف کنم که در مسیر کاری راهنماییهای جالبی دارد که خواندن آنها را به همه توصیه می کنم . باز هم از ایشون بابت زحماتشون تشکر می کنم .

 

4-کاوه یزدانی نژاد : وبلاگ برنامه نویسی با تجربه که در کنار تجربه های برنامه نویسی و فنی از تجربیات کاری و مدیریتی هم مطالب جالبی می نویسند . اخیرا مطالب جالبی را از کتابها برایان تریسی و..  نوشته اند که خیلی مفید بود . علاوه بر آن تجربه های کاری ایشون نیز بسیار خواندنی و مفید است . از ایشون بابت زحماتشون تشکر می کنم .

 

5-سماموس : وبلاگ برنامه نویسی با تجربه و از همه مهمتر مهندسی نرم افزار است .نویسنده این وبلاگ آقای یوسف مهرداد هستند که از با تجربه های دنیای مهندسی نرم افزار هستند و از همه مهمتر نویسنده کتاب

(( روش کاربردی تحلیل نیازمندیهای نرم افزار )) هستند . کتابی است بسیار پر محتوا و مفید است . جا دارد از زحماتشون تشکر کنم .

 

6-فراسان : وبلاگی است در زمینه نرم افزار به اضافه تجربیات یک برنامه نویس است وبلاگی بسیار پر محتوا و آموزنده است .این وبلاگ توسط ایمان نعمتی اداره می شود که شامل مطالب بسیار جالبی است . البته با کمال تاسف اخیرا فیلتر شده است .   جا دارد از زحماتشون تشکر کنم .

 

7-مهندس علی نوبر : وبلاگی است که بیشتر در زمینه های معماری سرویس گرا مطالب بسیار خوبی دارند . بیشتر مطالب وبلاگ در مورد معماری نرم افزار و تحلیل است . خواندن مطالب آن رابه همه توصیه می کنم از زحمات نویسنده این بلاگ هم تشکر می کنم .

 

8-مهندسی نرم افزار : وبلاگی در مورد مهندسی نرم افزار و از همه مهمتر الگوهای طراحی و کارهای تیمی مطالب بسیار مفیدی دارد . این وبلاگ توسط بهروز بختیاری اداره می شود که جا دارد از ایشون هم تشکر کنم . بابت مطالب بسیار خوب وبلاگ

 

9-دنیای چابک : اگر می خواهید با دنیای agile  آشنا شوید این وبلاگ مطالب بسیار پر محتوایی دارد .این وبلاگ توسط اسد صفری اداره می شود . ایشون کتاب اسکرام و اکس پی ساده شده را ترجمه کرده اند و برای استفاده عموم در وبلاگ خود قرار داده است که می توانید آن را دانلود کنید و از مطالب پر محتوا آن بهره مند شوید . از ایشون هم بابت زحماتشون تشکر می کنم .

 

10-وبلاگ مسعود رمضانی : وبلاگی در زمینه برنامه نویسی است مطالب بسیار خوبی دارد .  از ایشون هم بابت زحماتشون تشکر می کنم

 

11-پویا بلاگ : وبلاگی در زمینه مهندسی نرم افزار . نویسنده این وبلاگ به همراه استاد یوسف مهرداد کتاب

(( روش کاربردی تحلیل نیازمندیهای نرم افزار )) را تالیف کرده اند . از ایشون هم بابت زحماتشون تشکر می کنم .

 

اما سخن پایان . دنیای وبلاگ نویسی دنیای عجیبی است . افراد تجربیات خود را بدون هیچ توقعی در اختیار دیگران قرار می دهند . به قولی به اشتراک می گذارند . لازم دانستم تا آنجایی که در توانم هست اگر از نوشته فردی سودی برده ام حداقل از ایشون تشکر کنم . لذا اینجا از تمام وبلاگ نویسان ذکر شده در بالا باز هم بابت زحماتشون صمیمانه تشکر می کنم .و برای تمام آنها سالی پر بار از موفقیت آرزو می کنم .

 

پیروز و سربلند باشید .