X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

کار با unit test

در بخشهای قبلی در مورد دلایل تست صحبت کردم و گفتم که ما برای کار نیاز به ابزار تست داریم . یکی از این ابزارهای unit test  است که شما می توانید از آدرس زیر آن را دانلود و نصب کنید . http://www.nunit.org/

پس از دانلود و نصب نرم افزار ، اکنون وقت آن است که با یک پروژه عملی نحوه کار را آموزش دهیم ، برای اینکار یک کلاس می خواهیم بسازیم که این کلاس دارای یک متد است که به دنبال یک فایل با پسوند slf  می گردد . در واقع نام این فایل و پسوند به این متد ارسال می شود و در صورتی که چنین فایلی با این پسوند موجود نباشد پیغام خطا صادر می شود و در غیر اینصورت اگر پسوندی غیر از Slf  باشد پیغام نادرست بودن می دهد . سورس کلاس برنامه ما بصورت زیر است . شما ابتدا یک پروژه از نوع کلاس ایجاد کنید و سپس کدهای زیر را برای تولید کلاس بنویسید :

using System;

using System.IO;

namespace LogAn

{

    public class LogAnalyzer

    {

        public bool IsValidLogFileName(string fileName)

        {

            if (!File.Exists(fileName))

            {

                throw new Exception("No log file with that name exists");

            }

            if(!fileName.ToLower().EndsWith(".slf"))

            {

                return false;

            }

          

            return true;

        }

    }

}

کد بالا در واقع کد کلاس ما هستند اکنون ما می خواهیم برای کلاس بالا یک unit test  بنویسیم می خواهیم عملکرد کد بالا را تست کنیم .

ابتدا باید یک سری قوانین را برای نوشتن تست بصورت قراردادی تعریف کنیم این قوانین برای خوانایی بهتر کدهای برنامه تست بسیار مفید هستند .ما در واقع برای کد بالا یک کلاس دیگری در یک پروژه جدید خواهیم نوشت که این کلاس جدید بهتر است تابع قانون زیر باشد .

نام پروژه : در پروژه بالا نام پروژه کلاس ما LogAn  بود . حال برای پروژه تست چه نامی انتخاب کنیم . فرمول آن بصورت زیر است .                       Tests. نام پروژه این روش نام گذاری بهتر است  مثلا برای پروژه کلاس بالا ، پروژه تست با نام  تحت عنوان    LogAn.Tests  خواهد بود .

نام کلاس : در پروژه بالا نام کلاس ما LogAnalyzer  است .اکنون که می خواهیم برای آن کلاس تست بنویسیم بهتر است که کلاس تست را بر اساس فرمول   s Testنام کلاس  بنویسیم مانند : LogAnalyzerTests

نام متد : ما یکسری متدها برای تست داریم اینجا باید مشخص و خوانا باشد که این متد قرار است کدام متد کلاس اصلی را تست کند برای اینکار از فرمول        حالت رفتاری_نوع حالت تحت تست_نام متد  استفاده شود البته این عبارت حاصل ترجمه عبارت انگلیسی زیر است . [MethodName]_[StateUnderTest]_[ExpectedBehavior]

حالا با توجه به توضیح قوانین بالا یک پروژه جدید با نام LogAnTests  ایجاد می کنیم برای تست پروژه کلاس بالا ابتدا باید دو فایل مرجع یا refrence  را به پروژه اضافه کنیم قسمت Add Refrence  پروژه را انتخاب کنید و فایل dll  پروژه بالا را اضافه کنید همچنین از محل نصب نرم افزار unit test  باید nunit.framework  را به پروژه خود اضافه کنید . اکنون بر اساس قوانین ذکر شده در بالا کلاس تست را به صورت زیر می نویسیم .

using System;

using NUnit.Framework;

namespace LogAn.Tests

{

    [TestFixture]

    public class LogAnalyzerTests

    {

        private LogAnalyzer m_analyzer=null;

       

        [SetUp]

        public void Setup()

        {

           

            m_analyzer = new LogAnalyzer();   

        }

       

        [Test]

        [Ignore("This test is broken")]

        public void IsValidFileName_validFileLowerCased_ReturnsTrue()

        {

            bool result = m_analyzer.IsValidLogFileName("whatever.slf");

           

            Assert.IsTrue(result, "filename should be valid!");

        }

       

        [Test]

        public void IsValidFileName_validFileUpperCased_ReturnsTrue()

        {

            bool result = m_analyzer.IsValidLogFileName("WHATEVER.SLF");

           

            Assert.IsTrue(result, "filename should be valid!");

        }

       

        [Test]

        [ExpectedException(typeof(Exception),"No log file with that name exists")]

        public void IsValidFileName_nunintvalidFileUpperCased_ReturnsTrue()

        {

            bool result = m_analyzer.IsValidLogFileName("whatever.SLF");

           

            Assert.IsTrue(result, "filename should be valid!");

        }

        [TearDown]

        public void TearDown()

        {

            m_analyzer = null;

        }

    }

}

فراموش نکنید که سطح دسترسی کلاس ما باید عمومی  public  باشد تا در حین آنالیز قابل دسترسی باشد .اکنون باید ویژگیهایی که به کلاس بالا اضافه کنیم این ویژگیها حکم تفسیر برای تست دارند که حتما باید در تست نوشته شوند .

اگر به ابتدای تست دقت کنید اول از همه ویژگی  TestFixture  را می بینید این ویژگی به نرم افزار nunit  اعلام می کند که این کلاس تحت عمل تست است .

SetUp   : ممکن است ما بخواهیم تستی را برای چند مرتبه تکرار کنیم . ما در هر بار اجرای تست باید ابتدا نمونه ای از کلاس را ایجاد کنیم و پس از اتمام تست آن نمونه از بین برود یا پاک شود . همچنین برای ایجاد یک نمونه خالی و جدید از کلاس تحت تست ما از این قسمت استفاده می کنیم . که در هر بار اجرای تست یک نمونه جدید از کلاس می سازد .تا با نمونه های قبلی تداخل ایجاد نکند .

TearDown : در واقع مکمل و پایان دهنده setup   است چرا که پس از پایان تست آن نمونه از کلاس که تحت تست است باسد از پاک شود و از بین برود که دراین قسمت ما بصورت واضح می توانیم نحوه از بین بردن نمونه کلاس را اعلام کنیم.

 درواقع یک تست از setup  آغاز می شود و پس از اجرای فرآیندهای مختلف و متدهای مختلف با TearDown  پایان می یابد مانند شکل زیر :

 

Test  : در واقع بدنه متدهای تست را نشان می دهد .

Ignore : در برخی مواقع تست ما با شکست مواجه می شود ما باید حالتی برای عدم توقف و شکست داشته باشیم که این حالت بهترین حالت است .

اکنون پروژه خود را کامپایل کنید تا فایل dll آن ایجاد شود . خوب حالا برنامه nunit  را اجرا کنید و از منوی File آن یک پروژه جدید را آغاز نموده و آنرا ذخیره کنید.سپس دوباره از همان منو و از قسمت open project  فایل dll  پروژه را باز کنید . فایلهای پروژه باز می شوند دکمه اجرای تست را بزنید تا تست شما اجرا شود .اگر سبز رنگ بود یعنی تست با موفقیت انجام شد اما جاهایی که قرمز رنگ است یعنی تست شما دارای اشکال است که باید برای آن حالت تغییری در کد ایجاد کنید

مقوله nunit بسیار مفصل است لذا تا همینجا اکتفا می کنم اما توجه شما را به این نکته جلب می کنم که برادر گرامی وحید نصیری در وبلاگ خود وطالب مفصلی را در این زمینه منتشر کرده اند که می توانید از لینک زیر مطالعه کنید .